Genel Bilgiler

REKREASYON

        Rekreasyon, insanin yasaminda yapmasi zorunlu olan (örnegin yemek, uyumak, çalismak vb.) durumlar disinda kalan serbest zamanda uygulanan aktivitelerdir. Serbest zamanin toplumlarin kültürel ve ahlaki gelisimine büyük oranda etkisi vardir.

          Rekreasyon, serbest zamanda yapilir, kisi gönüllü olarak ve tamamen kendi arzusu ile katildigi etkinliklerde bulunur. Rekreasyon faaliyetleri kisisel ve toplumsal faydalar saglar.

          Rekreasyon bölümünün temel amaci; ögrencileri, rekreasyon programlarini uygulayabilecek biçimde genel kültür, alan bilgisi, yöneticilik ve egiticilik açisindan toplumun, alanin ve bireyin ihtiyaçlarini karsilayabilecek nitelikte yetistirmektedir.

          Rekreasyon bölümünden mezun olan ögrenciler; Yerel yönetimlerde (belediyeler), Ozel Sektörde (sanayi vb.), Turizm alaninda, Gençlik ve Spor Genel Müdürlügü bünyesinde rekreatif etkinlikler yöneticisi unvani alacaklardir.

 

Amaç

 Etik kurallara önem veren, -Rekreasyon, zaman ve serbest zaman kavramlarının anlam ve özelliklerini bilen, -Rekreasyonun temel işlevi olan günlük hayata adaptasyon, yaşam kalitesi, serbest zaman doyumu ve wellness seviyesini yükseltme konularında yeterli beceriye sahip olan, Rekreasyon ile diğer alanların ilişkisini ve yararlarını anlayabilen, Rekreasyonun multidisipliner yapısına uygun olarak çalışabilen, Serbest zaman için rekreasyon programları hazırlayabilen, Yaş gruplarına göre yaratıcı etkinlik programları planlayabilen, Rekreasyon liderliği ve yöneticiliğinin önemini kavramış, Her yaş grubuna liderlik yapabilen, Hizmet verdiği grubun sağlığını ve güvenliğini korumayı bilen, Rekreasyon yönetimi konusunda bilgi, beceri ve donanıma sahip olan, Aktif yaşamı ilke edinmiş, İlgili olduğu rekreasyon dalında dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip edebilen, sonuçlarını yorumlayıp uygulamaya aktarabilen, Araştırmacı özelliği ile, üniversite ya da araştırma birimleri ile ortak çalışabilen, rekreasyon uzmanlarının daha ileriye gitmelerini sağlamada yönlendirici olmaktır.

Misyon

Rekreasyon biliminin akademik ve sosyal hayattaki öneminin ve ülkemizde kavratılmasına ve ülkemizdeki bu alandaki eksikliklerin giderilmesine katkı sağlamak, yetişmiş eleman gereksinimi konusunda farkındalık yaratmak, evrensel değerler ışığında Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, insan haklarına saygılı, temel rekreasyon alanlarında bilgi ve tecrübeye sahip, araştırmacı bireyler yetiştirmek, rekreasyonun temel alanlarında toplumsal, ticari, tedaviye yardımcı veya kollektif uygulama ortamlarını artırarak ve geliştirerek istihdam yaratmaktır.

Vizyon

Rekreasyonun temel alanlarında yetiştirdiği rekreasyon uzmanları ve yaptığı ulusal ve uluslar arası bilimsel çalışmalarla, rekreasyon bilimi ve uygulamalarının gelişimine katkıda bulunmak, fiziksel yönden aktif ve sağlıklı bir toplum yaratmaya öncülük eden bir kurum olmaktır.

Yukarı Çık